22 травня відзначається як день перенесення мощей святого Миколая Чудотворця, в народі цей день називають – Микола весняний, Микола літній, Микола теплий, Микола травневий, або Миколин день.

У Церковному календарі, уперше це свято було встановлене папою Урбаном II, у ХІ-му столітті.  До українського церковного календаря це свято було введене Митрополитом Єфремом при кінці ХІ-го століття.

Християни відзначають два дні в році в честь Миколая – 19 грудня та 22 травня. Про це ж говорили: «Два Миколи у нас — один з травою, інший з зимою». Селяни дуже любили іменини Миколи, так як, нарешті, настає гарна погода, худоба їсть свіжу траву, відповідно, дає багато хорошого молока, можна побачити і перші плоди овочів. Тому люди говорили: «До Миколи кріпись, а з Миколи живи, не журись».

За народними віруваннями, святий Миколай є покровителем мореплавців. Козаки перед довгою мандрівкою морем завжди служили молебень Богородиці й Миколаєві Угоднику.

Чорноморські моряки розрізняють також двох Микол: морського і мокрого. Морський Микола керує кораблями, а мокрий — водами. Обидва Миколи завжди є невидимо присутні поміж моряками. Вважається, що, не звертаючись до святих по допомогу, отримаєш певну загибель. Тому під час бурі на морі моряки моляться святому Миколаєві про порятунок від нещастя, а у разі небезпеки потонути виносять на палубу образ Миколи Чудотворця і молять його про спасіння.

Прикмети цього дня

  • Якщо на Миколу йде дощ, буде гарний урожай.
  • Ранкова роса на Миколая вважається цілющою, нею намагаються вмитися для краси і здоров’я, походити по траві босоніж.
  • З давніх-давен вважається, що Святий Миколай протегує закоханим, тому молодята і ті, хто збирався грати весілля, просили захисту і допомоги у святого.
  • Жаби почали квакати - прикмета того, що буде багатий урожай вівса
  • Вільха зацвіла - пора сіяти гречку.

ІА "Вголос": НОВИНИ