Дослідники представили 3D-модель зображення корони Королівства Русь, яка належала Данилу Романовичу.

Про це повідомляє сайт Радіо Свобода.

Над роботою працювали реконструктор і засновник архітектурної агенції Валерій Міщенко та історик, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАНУ Олександр Алфьоров.

За їхніми даними, корона була великою – у висоту майже відповідала розміру обличчя, була інкрустована перлинами та дорогоцінним камінням, за геометричною формою завершувалася трилисниками.

До таких висновків вчені дійшли аналізуючи митні пломби того часу, де збереглося нечітке зображення корони, та тенденції у європейськиї країнах того часу.

«В 1253 році князь галицький, волинський, холмський, перемишльський Данило Романович, старший із династії Мономаховичів, Рюриковичів коронувався і став королем Русі. Цю сторінку історії замовчували довгий час: і в часи Російської імперії, і в часи Радянського Союзу, зараз цю сторінку не визнають і далі російські джерела, називаючи ці території «Галицько-Волинським князівством», а свої князівства відповідно називають «Московська Русь», «Новороська Русь» і тому подібне», – пояснює важливість відкриття Олександр Алфьоров.

На думку історика, саме ця корона має бути зображена на великому гербі України замість «фантазійної корони».

За словами дослідників, у 1253 році Україна була однією з нечисельних територій Європи, яка лише частково перебувала під навалою Золотої Орди, на відміну від північних князівств сучасної Білорусі і Росії.

"Певні території, зокрема й ті, якими правив Данило Галицький дійсно були завойовані, але на них не утвердилася влада ординців. Відповідно сам Данило Галицький у 1253 році коронується, і ці території отримують назву Королівство Русь. І саме це королівство було визнане європейською державою, так само, як і інші королівства», – зазначає Олександр Алфьоров.

Дослідники переконані, що ними запропоноване найбільш точне зображення корони.

Довідково. Вінчання на королівство, що мало місце 1253 р., сприяло зростанню міжнародного авторитету Данила Романовича.

Коронація відбулася в Дорогичині на Підляшші, куди було привезено отриману від Інокентія IV королівську корону. В урочистостях з приводу коронації взяли участь польські князі Болеслав і Земовит, Лев Данилович, а також представники руського духовенства.

Факт коронації мав велике значення у сенсі зміцнення авторитету Данила Романовича передовсім на міжнародній арені. І насамперед бажаний ефект очікувався на західному напрямі, де князь воював з литовцями та ятвягами. Втім, дослідники спостерегли, що західноєвропейські хроніки називали Галицько-Волинське князівство королівством ще задовго до дорогочинської коронації, а тому Інокентій IV лише формалізував стан, який фактично існував перед тим. 

ІА "Вголос": НОВИНИ