Питання журналістської етики гостро стоїть в Україні. Та крім етики, існує також питання закону й охорони особистих даних. Львів’янка Марія Дергабузова, зникнення якої стало інформаційним резонансом у Львові, відчули це на собі, як ніхто інший.

Зауважимо, що “Вголос”, як і ряд інших львівських медіа, писав про загадкове зникнення Марії, яка залишила свою улюблену собаку та пішла в невідомому напрямку. Наразі дівчину знайшли, вона жива та неушкоджена, її здоров’ю нічого не загрожує. Та шквал коментарів у соціальних мережах, де рясно обговорюють деталі особистого життя та психічного здоров’я дівчини, наштовхує на кілька важливих питань.

Перше, та найголовніше з них - як тепер Марія відреагує на масове розповсюдження інформації про стан її психічного здоров’я, дозвіл на публікацію якого вона не давала. Пояснюємо, шановані читачі, у чому справа. 

3 грудня у мережі з’явилась інформація про загадкове зникнення Марії Дергабузової, яке здійняло справжній резонанс. А вже 5-го грудня одне львівське інтернет-видання опублікувало “розширену інформацію” про Марію. З поміж іншого, у статті, яку переглянули читачі понад 90 тисяч разів, було зазначено про те, що Марія має проблеми з психічним здоров’ям та в минулому лікувались у психіатричній лікарні на вулиці Кульпарківській. 

Зауважимо, що цієї інформації ви не знайдете у публікаціях ІА “Вголос”, і зараз ми вперше оприлюднюємо дані про це. 

 

З огляду на резонанс ситуації, до редакції звернулась модератор львівської Спільноти собачників Євгенія Левіт. Вона особисто знайома з Марією, а також підтримує контакт з її сестрою, яка проживає за кордоном. Після зникнення Марії сусіди дівчини звернулись до Євгенії з проханням прилаштувати на перетримку її собаку, Лорда. 

За словами жінки, публікація, в якій була вказана  інформація щодо психологічного здоров’я Марії, її  надзвичайно обурила. Адже ні до кого з рідних дівчини, або лікарів, в яких вона спостерігалася, автори статті не звертались. 

“Перше - згадка про психічні проблеми, прийом ліків та лікування у спецзакладі. Друге - де вони знайшли інформацію про це все. І на всю Україну розповіли, що у дівчини психіатричні розлади. Адже ці так звані журналісти не спілкувались з  лікарем Марії”, - обурюється Євгенія. 

За словами активістки, Закон України про психологічну допомогу прямо забороняє розповсюдження інформації про психологічний стан хворого. І дійсно, в частині першій статті 6 вищезгаданого закону йдеться про наступне.

“Право на одержання і використання конфіденційних відомостей про стан психічного здоров’я особи та надання їй психіатричної допомоги має сама особа чи її законний представник” - мовиться в законі.

За словами Євгенії Левіт, публікація такої особистої інформації про здоров’я, окрім самого факту порушення закону, може спричинити вкрай важкі наслідки для психоемоційного стану людини. 

“Це  хайп безглуздий, це не допомога в пошуках. Їхні статті, де йде мова про те, що в Марії є проблеми  з психологічним здоров'ям, що вона приймає ліки - це не допомагає в пошуках. Це просто цькує дівчину. В той час, коли ми переживаємо, не спимо добами, шукаємо будь які зачіпки, а  поліція активно працює над зверненням і майже сотня людей виходить на вулицю в пошуках Марії, хтось, плюнувши на закон і мораль, вишукує якісь інтимні подробиці її життя і публікує заради хайпу”, - емоційно коментує жінка. 

Волонтери хайпу

Найцікавіше в цій історії це те, як саме медіа отримали інформацію про психологічне здоров’я. У статті, де були оприлюдненні ці факти, журналісти посилаються на подругу Марії, пані Наталію, яка сама станом на зараз перебуває на лікуванні у психіатричній лікарні. За їх словами, саме там вона познайомилась та потоваришувала з Марією. 

За словами Євгенії Левіт, для того, аби вивідати особисту інформацію про здоров’я Марії, журналісти представились волонтерами. 

“Хтось дав їм телефон подруги Марії, Наталії, яка наразі перебуває у психіатричному відділенні на Кульпарківській. Вони набирали її  і  назвалися волонтерами, що беруть участь у пошуках дівчини,  вивідували в неї якісь деталі з життя Марії. Чи можна таку інформацію вважати адекватною?”, - риторично запитує Євгенія. 

За її словами, після публікації у мережі статті, де смакували деталі захворювань Марії, її подруга Наталія впала у відчай. 

“Я хочу наголосити,  що, крім того, що взяли в неї цю інформацію, «журналісти» вказали, що вона перебуває на лікуванні у стаціонарі  психіатричної лікарні. Розголосили відкрито  її прізвище та особисті дані. Пані Наталія після цього мені дзвонила, плакала, була у відчаї і в страшному розпачі. Вона повторювала весь час –«Для чого, для чого? Вони тепер про мене все знають, мої сусіди і просто знайомі все взнають»”, - пояснює Євгенія Левіт. 

Як інформація про психічне здоров’я допомогла у пошуках?

 

У спілкуванні з редакцією, Євгенія Левіт окремо зауважила на тому, що дані про психічне здоров’я Марії Дергабузової жодним чином не могли бути помічними чи корисними у пошуку дівчини.

“Ок, подумаймо, як ця інформація нам допоможе в пошуках. Якщо це видима ознака, - травма, чи людина кульгає, чи, не дай Боже, відсутні пальці або кінцівка. Чи дасть це нам користь в пошуках – так! А яка користь від інформації про те, що людина колись лікувалась в психіатричній лікарні? Яка від цього користь?”, - обурюється жінка. 

Упродовж розмови активістка весь час наголошувала на тому, що оприлюднення цих подробиць може стати справжнім шоком для Марії Дергабузової, яка очевидно не планувала такої уваги до своєї особи. 

“Я вам кажу: якщо Марія це прочитає - в неї не те що буде шок, вона може завдати собі шкоди. А хто візьме на себе відповідальність?

 

Дивіться, як про неї розповідають сусіди - ввічлива, щира, життєрадісна, добра, любить пса, адекватна. Жодного поганого слова. Людина не є визнаною недієздатною. Про що це  нам говорить - що всі ці факти, які оприлюднила жовта преса, є для хайпу, а не для допомоги. Це злочинний непрофесіоналізм. і про це треба говорити”, - підсумувала співрозмовниця. 

В цьому матеріалі редакція “Вголос” не коментує ситуацію і не дає оціночних суджень будь-яким діям. Проте з огляду на резонанс подій, нам видалось важливим висвітлити позиції різних сторін. На закінчення, наведемо читачам один уривок з Закону України про психологічну допомогу.

“За усвідомленою письмовою згодою особи або її законного представника відомості про стан психічного здоров’я цієї особи та надання їй психіатричної допомоги можуть передаватися іншим особам лише в інтересах особи, яка страждає на психічний розлад, для проведення обстеження та лікування чи захисту її прав і законних інтересів, для здійснення наукових досліджень, публікацій в науковій літературі, використання у навчальному процесі”

 

ІА "Вголос": НОВИНИ