Пагорб Слави як реліквія войовничої росії на найвищому пагорбі Львова

Відомо, що Героїв українсько-російської війни, яка розпочалася в Україні з початком широкомасштабного вторгнення росії 24 лютого цього року, у Львові вже ховають на Марсовому полі.

Могили наших захисників з’являються внизу Марсового поля, що прилягає до Личаківського цвинтаря. Натомість зовсім близько існує тоталітарний за своєю суттю Пагорб Слави, який після Другої Світової війни фактично окупувала радянська влада.

Саме це місце повинно стати місцем останнього спочинку новітніх українських героїв. Таку думку висловив голова Археологічної комісії у Науковому товаристві імені Шевченка у Європі, завідувач відділом Інституту релігієзнавства у львівському музеї історії релігії Микола Бандрівський.

Чому досі таке знакове і політично важливе у Львові місце використовується для історичної згадки про радянське минуле, послідовники якого, внуки та правнуки ще й досі живуть у місті і донедавна приходили на Пагорб Слави покласти квіти на могили своїх “дєдов”?!

Ще торік на 9 травня партійці тепер уже колишньої і забороненої на державному рівні партії «ОПЗЖ» приходили на Пагорб і клали квіти на пам'ятники радянським солдатам, сперечалися на тему колишнього союзу і уникали відповіді на питання «чий Крим».

 

Відповідь на це питання Микола Бандрівський дає риторичну, вказуючи на помилку саме львівської влади і багаторазового очільника Львова Андрія Садового. І якщо львів’яни мовчать, то опосередковано дають згоду на цю бездіяльність міського голови Львова.

Подаємо текст Миколи Бандрівського і його пропозиції як в майбутньому не закликати до Львова “русский дух.

Вже, може, з місяць, як внизу Марсового Поля, що прилягає до Личаківського цвинтаря, проводяться захоронення наших нових Героїв, які смертю хоробрих полягли у цій, небувало жорстокій, українсько-російській війні. На сьогоднішній день, у тому місці вже близько тридцяти свіжих могил. І, чи не кожного дня зранку, екскаватор своїм ковшем викопує ями під нові могили...

А, що не так? - спитаєте ви.

По-перше, ці нові поховання здійснюються на вкрай непрестижному місці - внизу пагорба, на якому розкинулося Марсове Поле. Чому цього не роблять на ділянках, які розташовані вище, мені невідомо;

По-друге, можна було б змиритися з тим, що наших Героїв ховають на існуючому військовому кладовищі, на якому рядами під гранітними відполірованими плитами з відповідними написами і символікою, лежать тисячі солдат і офіцерів радянської армії (ота алея із гранітними надмогильними плитами, є головною віссю того радянського меморіального комплексу).

Але є питання: якщо українських Героїв й надалі будуть захоронювати на Марсовому Полі, то рано чи пізно, їх могили впритул межуватимуть із згаданими військовими похованнями радянського часу. Добре це, чи зле..? Щиро кажу: я не знаю. Все залежить від того, як львівська влада на чолі з Андрієм Івановичем, планує вийти із цієї ситуації.

Зараз у тому бачу два варіанти розвитку подій: за яким при першому варіанті - українські й існуючі там радянські військові поховання й надалі співіснуватимуть (тобто, відбудеться щось на зразок «цвинтарів примирення» воїнів різних, часто - ворожих, армій, як це практикують у деяких європейських містах).

За другим варіантом (в який я не вірю, але теоретично він можливий) - після війни, алею з радянськими надмогильними плитами на Марсовому Полі, буде демонтовано. Зрештою, монументальну зірку-орден, яка служила Вічним Вогнем для тієї алеї з радянськими надгробками, восени минулого року, було вже демонтовано.

Чи є якийсь інший варіант у тій ситуації із пошуком місця у Львові, для достойного поховання українських військових Героїв..?

Припускаю, що є. Маю на увазі Пагорб Слави на Майорівці, де ще за часів Першої Світової війни були військові поховання.

Якимсь дивним чином, цей меморіальний комплекс на Пагорбі Слави (який досі у Львові є найбільш зримим і політично-вмотивованим символом войовничого мілітаризму чужої держави), випав з поля зору і львівського міськвиконкому, і його Голови. Той факт, що Андрій Садовий минулого місяця наказав збити з пілонів на Пагорбі Слави дві радянські зірки, аж ніяк не закрило цієї проблеми.

Отже, до чого я веду: більш як сто років тому росіяни зовсім невипадково (під час дев'ятимісячної окупації Львова у 1914-1915 роках) на вимогу родини генерал-губернатора окупованої Галичини графа Бобринського, обрали - під свій майбутній Пагорб Слави - саме цей: найвищий і найпрестижніший у тутешній околиці міста, пагорб для захоронення своїх солдат і офіцерів.

У ті роки Першої Світової війни, на місці майбутнього Пагорба Слави (ближче до теперішньої вулиці Пасічної), тогочасна окупаційна російська влада встановила чотириметровий білокам'яний хрест, під яким вмістила пам'ятну дошку з написом: "Братскія могилы доблестныхъ русскихъ воиновъ жизнь положившихъ за Веру. Царя и Отечество 1914-1915 гг.“

.

Адже у всьому світі данина шани, яку віддають полеглим воїнам у значній мірі пов'язана з місцем на якому здійснюються захоронення і яке майже завжди є ландшафтною домінантою у тій околиці. А, повертаючись до нашої львівської конкретики, такою почесною домінантою є саме Пагорб Слави, але аж ніяк не низинна придорожня ділянка Марсового Поля біля Личаківського цвинтаря.

Дехто може сказати: а, як же бути з тими військовими похованнями російських і радянських солдат та офіцерів, які досі спочивають на Пагорбі Слави..?

Ну, по-перше, російські військові поховання з Першої Світової війни, там вже не лежать. Річ у тім, що поляки, за рішенням львівського магістрату у 1937 році, ексгумували з Пагорба Слави усі російські військові поховання і перепоховали їх на східній ділянці теперішнього Марсового Поля, де на той час знаходився цвинтар австро-угорських воїнів. Отже, напередодні і під час Другої Світової війни, російських військових захоронень, на Пагорбі Слави, вже не було.

«Нове життя» у львівського Пагорба Слави, розпочалося у липні 1945 року, коли радянські «визволителі» почали будівництво тут нового меморіального комплексу, перевізши сюди з Відня окремі скульптурні елементи.

І, росіяни не були б росіянами (хоч і радянськими), якби й тут у Львові, не напартачили: через два роки у 1947 році у зв'язку із недотриманням норм будівництва військових цвинтарів (цей проект ні тоді, ні потім, не затвердило Міністерство культури СРСР) спорудження меморіального комплексу на Пагорбі Слави, було призупинено. Тоді ж почалося розслідування у нецільовому використанні бюджетних коштів під час його спорудження. Одне слово, Пагорб Слави був відкритий щойно 23 лютого 1958 року. Центральну частину цього комплексу запроектовано у вигляді кола яке розділено навпіл Алеєю Героїв, а у кожному колі - по тринадцять надгробків та бронзові скульптурні композиції «Присяга» і «Родина-Мать». От би наші львівські скульптори і архітектори змогли щось подібне втяти для увіковічнення безсмертної слави наших Героїв !

Патріотизм не на папері

Сьогодні Пагорб Слави у Львові, є потужним агітаційним рупором радянщини і агресивного мілітаризму сусідньої росії, яка проголосила себе спадкоємницею і правонаступницею СРСР. У будь-якій країні світу, що себе поважає, схожа ситуація вимагала б негайного переосмислення і кардинальних архітектурно-містобудівельних рішень. Тим більше - у час війни, коли існуючий меморіальний військовий (!) комплекс є нерозривно пов'язаний з історією агресора, з яким ведемо кровопролитну війну. Але, для цього треба бути не паперовим патріотом, а мати сталеві...

Не знаю, що б могло переконати наш львівський міськвиконком і його голову, Андрія Садового, звернути свою увагу на переосмислення місця Пагорбу Слави в історії нашого Львова і України, загалом.

Адже, росіяни завжди йдуть зі зброєю туди, де є бодай найменші прояви «русского духа». І так буде до тих пір, поки ми не почнемо остаточно позбуватися отих російсько-радянських «реліквій» у нашому місті...

P.S.

Тут мусимо визнати, що львівський магістрат у 1937 році, зробив доволі мудро, ексгумувавши усіх російських солдат і офіцерів з Пагорба Слави і перепоховавши їх внизу на Марсовому Полі, оскільки ті поляки ще добре пам'ятали атаки кінних полків Будьонного і скільки крові пролили тоді галичани у битвах з російським агресором... І, ніхто їм (полякам), у нецивілізованому вирішенні даного питання, нічого не закидав. Але ж ми - інші, правда..? Миролюбивіші і толерантніші, еге ж..?

P.P.S.

Отак сьогодні вчинила Мукачівська міська Рада із демонтажем радянських поховань і монументу:

Див.: «...Цей об’єкт сьогодні зранку вже демонтовано на виконання рішення виконавчого комітету »Про демонтаж пам’яток історії та монументального мистецтва«. Могили будуть перезахороненні. Роботи відповідними ліцензованими організаціями почнуться наступного тижня», - йдеться в повідомленні.

У матеріалі використано фото сайту Фотографії старого Львова

ІА "Вголос": НОВИНИ