Відповідну заяву зачитав під час сесії Львівської міської ради голова фракції УГП Тарас Чолій, інформує кореспондент «Вголосу».

За його словами, як відомо,  ансамбль центральної частини Львова у 1998 році було внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. 37 і 39 сесії ЮНЕСКО висловили рекомендацію щодо створення органу управління цим об’єктом, розробки проекту землеустрою, розробки плану менеджменту щодо управління об’єктом культурної спадщини і збереження пам’яток на його території.

«Однак за станом на сьогодні жодну з перелічених рекомендацій ЮНЕСКО не виконано і вже протягом кількох останніх років у цій авторитетній міжнародній інституції порушують питання про виключення Львова зі Списку всесвітньої спадщини.

Через те, що й досі не сформовано основні передумови і механізми захисту цього об’єкта культурної спадщини, відбувається системне руйнування, пошкодження і навіть знищення пам’яток у центральній частині Львова.

Так, за останні роки кількість скандальних будівництв та знищених пам’яток як у центральній частині, так і в буферній зоні ЮНЕСКО просто вражає. В історичній частині міста, яка мала би зберігатися і перебувати під особливим захистом, триває справжня будівельна вакханалія, а мешканці міста та громадські активісти змушені постійно виходити на акції протесту, щоби захистити та зберегти цінну історичну забудову.

Така критична ситуація склалася, зокрема, й через те, що досі немає засадничих нормативних документів, які регулюють вимоги щодо забудови у Львові, а саме:

 - немає розробленого проекту землеустрою для заповідного об’єкта та його буферної зони;

 - не розроблено і не затверджено історико-архітектурний опорний план як складову Генплану міста. Тобто немає вихідних даних для встановлення обмежень і проектування;

- належно не затверджено межі історичного ареалу м. Львова;

- для більшості пам’яток не визначено охоронні зони, а також багато пам’яток не включено до Реєстру історико-культурних пам’яток», – зазначив Тарас Чолій.

У зв’язку з цим для збереження культурної спадщини міста Українська галицька партія ініціює введення мораторію на проектування та будівництво нових будівель і споруд у межах території ЮНЕСКО, а також на реконструкцію з розширенням і надбудовою наявних будівель та споруд до моменту ухвалення і затвердження необхідних нормативних документів, які би чітко регламентували порядок проведення таких будівельних робіт в історичній частині міста.

Виняток можна зробити лише для проведення реставраційних робіт та робіт із реконструкції і відновлення наявних будівель та споруд у межах наявних геометричних параметрів. Також для напрацювання узгодженого документа – ухвали про запровадження мораторію вони запрошують до співпраці депутатів Львівської міської ради, експертів, громадських активістів та всіх, кому небайдужа доля історичної спадщини Львова.

ІА "Вголос": НОВИНИ