Сміттєпереробний завод у Львові будуватиме польська компанія Control Process S.A. Такою новиною приголомшив львів’ян міський голова Львова Андрій Садовий.

За його словами, львівське комунальне підприємство «Зелене місто» підписало контракт з переможцем міжнародного тендеру на будівництво сміттєпереробного заводу.
«За останнім рішенням Європейського банку реконструкції і розвитку право підписати угоду отримала польська компанія Control Process S.A.» –  заявив Андрій Садовий.
Водночас, під час засідання постійної депутатської комісії з екології природокористування та енергозбереження Львівської міської ради директор ЛКП «Зелене місто» Святослав Євтушенко зізнався, що зазначена компанія не може розпочати роботи, поки не сплатить банківських гарантій.

Це вже енна заява від міської влади про початок будівництва.

Як повідомила «Вголосу» активістка Мар’яна Куц, вона подала запит до міськради, аби дізнатися, коли ж укладений цей договір, щоб зрозуміти, чи фірма ще має час на сплату цих банківських гарантій, чи вже протермінували. Вона дуже сумнівається, що ці договори насправді укладені. Адже, якби це була правда, то на місці будівництва вже працювала б будівельна техніка,  а чиновники б возили туди журналістів.

Ціна питання – гроші та чотири життя

У 2016 році міська рада Львова заявила про намір за кошти Європейського банку реконструкції та розвитку побудувати у Львові сміттєпереробний завод. Очікувалося, що ЄБРР надасть 35 млн. євро, з яких 10 млн євро – безповоротна грантова допомога. Умови, за якими місто отримувало гранд, за оцінками фахівців, були вигідними: 20 млн євро та 6 відсотків річних, й 5 млн євро та 0,75 відсотка річних. За таких умов міський бюджет повинен буде віддавати щорічно по мільйону євро, аби погасити кредит.

Але варто зазначити, що 6 відсотків річних – це не стала величина, вона змінюється в залежності від кредитного рейтингу міста. Якщо рейтинг низький – то відсоток збільшується. Також Львів претендував на позику у 75 млн. євро від Європейського інвестиційного банку.

Поштовхом для виділення коштів, щоб Львів зміг розв'язати сміттєву проблему, стала трагедія на звалищі у Грибовичах 30 травня 2016 року, коли під завалами сміття загинуло четверо осіб – три рятувальники, які кілька днів гасили пожежу на звалищі, та місцевий працівник. Тіло останнього так і не знайшли.

Але тільки після такої трагедії міська влада оголосила про намір розв’язати питання з поводженням твердих побутових матеріалів у Львові: зайнятися сортуванням сміття, закрити та рекультивувати звалище у Грибовичах, побудувати новий сучасний полігон та сміттєпереробний завод або хоча б сміттєсортувальну станцію.

У червні 2018 року кошти нарешті надійшли. Пакет фінансування містить  13-річний кредит ЄБРР на суму 20 млн євро під гарантії міста, інвестиційний грант у розмірі до 10 млн євро від Східноєвропейського фонду енергоефективності та довкілля, а також пільговий кредит - 5 млн євро від Фонду чистих технологій.

Схема погашення кредиту ЄБРР – двадцятьма рівними піврічними платежами з початком погашення після завершення пільгового періоду. Пільговий період - 3 роки з дати набуття чинності кредитного договору.

Щоби з’ясувати, коли ж завершується пільговий період і настане час віддавати чималі кошти з міського бюджету, «Вголос» звернувся з запитом до Львівської міської ради. Як тільки ми отримаємо хоч якусь відповідь, ми обов’язково її оприлюднимо.

Що пропонували будувати

Коли кошти від ЄБРР почали ставати реальними, то постало питання, на що ж їх витратити.

Чиновники міськради пропонували збудувати на території львівської ТЕЦ, за прикладом Вільнюса, завод, який би перероблював сміття у RDF-паливо, такі брикети, які потім можна було б продавати. Проте, як з’ясувалося, у Львові, та й Вільнюсі теж, немає споживачів цього RDF-палива. Зрештою, навіть у всій Україні нема жодного підприємства, яке б працювало на цьому паливі. Європі воно теж не потрібне. Воно потребує спеціальних пічок та технології спалювання. У Вільнюсі про це не подумали наперед, наштампували RDF-палива, яке потім не мали куди складувати, через що й припинили приймати сміття взагалі. Через активний спротив львів’ян і міській владі Львова довелося  відмовитися від цієї ідеї.

Окрім цього, були ідеї побудувати сміттєспалювальний завод, проти якого також виступали місцеві мешканці. А також – сортувальну лінію, яка б не вирішила проблеми з утилізацією сміття.

Версія остання. Та чи остаточна?

У жовтні минулого року вже повідомлялось, що ЄБРР обрав для будівництва сміттєпереробного заводу консорціум компаній WTT Netherlands BV (Нідерланди) – Axis Industries UAB (Литва), однак вони угоду не підписали.

Отож, зараз ми маємо інформацію, що його будуватиме польська фірма Control Process S.A. Але коли – невідомо.

У лютому цього року ЛКП «Зелене місто» презентувало депутатам Львівської міської ради проект будівництва механіко-біологічного комплексу. Тут прийматимуть, сортуватимуть, проводитимуть біологічну обробку відходів та отримають вторсировину й неперероблювальні залишки, які треба буде десь захоронювати.

Будувати завод планують у Львові, на вулиці Пластовій. Саме там, де зараз уже утворилося стихійне сміттєзвалище, яке навіть після вчорашньої зливи продовжує тліти.

ІА "Вголос": НОВИНИ