Уже цієї неділі, 31 березня, о третій годині ночі українці перейдуть на «літній час» — переведуть стрілки годинника на годину вперед. Разом із Україною на цей часовий режим перейде й Європа, хоча там уже давно подейкують про скасування «часових гойдалок».

Як пише «Сегодня», ще торік Єврокомісія провела серед європейців опитування з цього приводу. За його результатами з'ясувалося, що майже 85 % із 4,6 млн учасників дослідження підтримують ідею про відмову. Після цього в Брюсселі запланували скасувати традицію, залишивши останній перехід у березні цього року для тих країн, які хочуть залишитися на літньому часі, і в жовтні — для тих, хто віддасть перевагу зимовому.

Тобто до 2020 року Європа мала відмовитися від цього ритуалу цілком. Однак у результаті виконання задуму відклали на рік — до 2021-го.  Таке рішення нещодавно прийняла Комісія Європарламенту з питань транспорту, пояснивши, що країнам потрібен час, щоб опитати свої громадян і визначитися, на який же час перейти — літній чи зимовий. Попередня підготовка потрібна державам і щоб уникнути плутанини з роботою транспорту.

Найближчим часом ініціативу має затвердити Європарламент, а вже в червні з цього приводу передбачена зустріч міністрів транспорту країн ЄС. Також рішення про скасування переведення годинника ще повинні схвалити країни-члени, але наразі дату фінального голосування не призначили.

Скасувати маніпуляції з часом не проти і українці: на президентському сайті раз по раз з'являються петиції з такою пропозицією. Щоправда, до цього часу жодна з них не набрала достатньої кількості голосів. Також минулого року рішенням цього питання перейнявся один із нардепів, зареєструвавши в Раді відповідний проект постанови, але його досі розглядають у комітетах.

Незважаючи на це, в нашому Кабміні не виключають можливості переходу на свій час із Євросоюзом, адже в зв'язку з курсом на євроінтеграцію наша країна імплементує законодавство країн Євросоюзу, отже, і таку «тимчасову поправку» повинна буде врахувати. Якщо ЄС таки зважиться розпрощатися з переведенням стрілок остаточно, наше Мінекономрозвитку відразу внесе відповідну пропозицію до Кабміну.

Поради медиків: висипайтеся заздалегідь

За запевненням лікарів, загалом перехід на літній час не дуже позначається на здоров'ї, однак може обернутися кількома неприємними симптомами.

«Наш організм до всього пристосовується, але дуже не любить різких змін. Усього одна година недосипання точно не призведе до серйозних наслідків для здоров'я, але порушення звичного графіка може спричинити мінімум поганий настрій, дратівливість або швидку перевтому. Звісно, у чутливіших людей можуть спостерігатися стрибки тиску, головні болі», — розповіла київський сімейний лікар Тамара Глинник.

За її словами, уникнути таких негативних наслідків достатньо просто — потрібно спробувати підготуватися до переведення стрілок заздалегідь.

«Уже від сьогодні бажано почати лягати спати на 10...15 хвилин раніше, ніж зазвичай. До неділі якраз вдасться вийти на цю годину, якої бракувало, й адаптація пройде безболісно», — каже медик.

За її словами, для зменшення потенційної шкоди від переходу на літній час допоможуть і практично всі стандартні поради щодо здорового способу життя: потрібно висипатися, пити більше води, багато гуляти, уникати стресів і добре харчуватися.

«Чим менше людина виснажена недосипанням, зневодненням і малорухливим способом життя, тим більше у неї шансів навіть не помітити переведення годинників», — вважає доктор Глинник.

Як писав раніше “Вголос”, у Євросоюзі вирішують, чи потрібен їм “зимовий” і “літній” часи.

Також повідомлялось, що Україна наслідуватиме Європейський Союз у разі схвалення ним рішення щодо скасування переходів на літній чи зимовий час.

ІА "Вголос": НОВИНИ