Президент Володимир Зеленський, в честь Дня піхоти, провів церемонію нагородження військових ЗСУ державними нагородами та вручив нові відзнаки.

Як пише пресслужба Офісу глави держави, урочиста церемонія відбулася в Білій залі Героїв України в Маріїнському палаці в Києві.

Зеленський зауважив, що сьогодні Україна відзначає День піхоти – свято хоробрих, рішучих людей, чия служба є фундаментом української армії. Цей день є особливим для нього особисто, оскільки його дід пройшов бої Другої світової війни саме піхотинцем.

«Я добре пам’ятаю його силу, міцне рукостискання, яке для мене, тоді ще маленького хлопчика, було незабутнім. Бо попри прострелену на війні руку він зберіг свою силу. Зберіг міцність піхотинця», – згадав Президент.

Президент повідомив, що підписав указ, яким засновано спеціальну відзнаку «За мужність та відвагу».

Серед нагороджених - 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила, яка базується на Львівщині.

Також спецвідзнаку отримали:

 • 28-ма окрема механізована бригада імені Лицарів Зимового Походу;
 • 30-та окрема механізована бригада імені князя Костянтина Острозького;
 • 72-га окрема механізована бригада імені Чорних Запорожців;
 • 92-га окрема механізована бригада імені кошового отамана Івана Сірка;
 • 93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр»;
 • 128-ма окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада.

Окрім того, Зеленський вручив перші бойові відзнаки незалежної України – Хрест бойових заслуг, запроваджені указом глави держави.

«Цілком справедливо, що така нагорода встановлена саме зараз у нашій державі. Українці завжди цінували та відзначали бойові заслуги. Ми маємо велику героїчну спадщину, а отже, і традиції бойових нагород», – підкреслив він.

Довідково: Цілком ймовірно, що прикладом для нової нагороди незалежної України став Хрест Бойової Заслуги, яким нагороджували воїнів УПА. Це була найвища військова нагорода Української повстанської армії та Української Головної Визвольної Ради. Присвоювалася воякам Української Повстанської Армії й цивільним особам, які відзначилися особливим вояцьким чином, або тим воякам і цивільним особам, які, виконуючи свої обов'язки, відзначилися чи загинули в бою.

Після 1952 року бойовими нагородами УПА нікого не нагороджували.

Першим кавалером Хреста бойових заслуг став Головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний, який із початку збройної агресії росії успішно організував оборону держави й особисто очолив героїчне протистояння ЗСУ цьому вторгненню.

Відзнаку також отримали:

 • заступник головнокомандувача ЗСУ генерал-лейтенант Євген Мойсюк;
 • командир 14-ї окремої механізованої бригади полковник Олександр Охріменко;
 • заступник командира механізованого батальйону 72-ї окремої механізованої бригади капітан Владислав Калієвський;
 • бойовий медик 72-ї окремої механізованої бригади сержант Дарія Мазуренко.

Президент зазначив, що відвага й мудрість, бойова результативність цих людей у війні за Україну дають усім громадянам особливу надію на перемогу.

Глава держави також вручив ордени «Золота Зірка» шістьом Героям України та родині військового, який був удостоєний цього звання посмертно.

Зокрема, найвищі державні нагороди отримали:

 • майстер-сержант Сухопутних військ Павло Білоус;
 • старший сержант Олександр Ключка;
 • молодший лейтенант Ігор Дикун;
 • полковник Сухопутних військ Роман Мамавко;
 • полковник Сухопутних військ Павло Федосенко;
 • підполковник Олександр Яковенко.

Орден «Золота Зірка» з рук Президента одержали рідні заступника командира мотопіхотного батальйону 72-ї окремої механізованої бригади капітана Андрія Норова.

На початку війни він спланував та організував оборону Київської ГЕС. У березні завдяки його вмілим діям було завдано суттєвих уражень підрозділам противника на Київщині та зупинено його просування.

13 березня під час евакуації потерпілих внаслідок ворожого обстрілу «Градами», Андрій Норов дістав поранення, несумісні з життям.

Нагадаємо, також Володимир Зеленський закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца зробити «потужний крок» та відвідати Київ 9 травня.

ІА "Вголос": НОВИНИ