Розміщення ракет «Орєшнік» у Білорусі не збільшує ризики ударів балістичними ракетами середньої дальності по Україні або країнах НАТО.
Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
У звіті нагадали, що Путін вкотре спробував похизуватися ракетою «Орєшнік» та російським ракетним потенціалом під час засідання Вищої державної ради Союзної держави. Аналітики вважають це інформаційною операцією Кремля з рефлексивного контролю.
Лукашенко публічно звернувся до Путіна з проханням, щоб Росія розмістила в Білорусі балістичні ракети системи «Орєшнік» за умови, що білоруське військово-політичне керівництво визначить цілі системи, якщо ракета коли-небудь буде запущена з території Білорусі.
Путін відповів на запит Лукашенка, заявивши, що Росія може розмістити системи «Орєшнік» у Білорусі до середини 2025 року.
Путін зазначив, що новий договір про безпеку дозволяє Росії і Білорусі використовувати «всі наявні сили і засоби» в рамках зобов'язань Росії та Білорусі щодо взаємної оборони.
"Розгортання балістичних ракет «Орєшнік» в Білорусі ще поглибить військову присутність Росії в Білорусі і сприятиме реалізації давніх стратегічних зусиль Кремля, спрямованих на підрив білоруського суверенітету і фактичну анексію Білорусі в рамках Союзної держави", - йдеться у повідомленні.
В ISW переконані, що диктатор Олександр Лукашенко, ймовірно, намагається зберегти суверенітет Білорусі перед Москвою та відстоює думку, що Мінськ повинен контролювати розміщену на теренах країни російську зброю. Однак це ті зусилля, в яких Лукашенко історично зазнав невдачі.
У звіті зазначається, що Лукашенко публічно попросив надати Мінську право вирішувати, як використовувати ракети «Орєшнік» у Білорусі, ймовірно, в спробі зберегти суверенітет країни в рамках Союзної держави і зміцнити свою переговорну позицію проти подальшої інтеграції в рамках цього об'єднання.
"Лукашенко вже давно намагається змагатися з Кремлем, щоб визначити, чи зможе Мінськ встановити контроль над російськими військовими активами, наприклад, як розміщені в Білорусі новітні системи протиповітряної оборони С-400. Державний секретар Ради безпеки Білорусі Олександр Вольфович так само безпідставно стверджував, що тільки Лукашенко може віддати наказ про використання розміщеної в країні російської тактичної ядерної зброї", - йдеться у звіті.
Натомість, зазначають в ISW, Лукашенко заявив, що російські військовослужбовці продовжать експлуатувати систему «Орєшнік» у Білорусі. Це вказує на те, що Москва збереже контроль над будь-якими балістичними ракетами цього типу, що розгорнуті на теренах союзної держави.
ІА "Вголос": НОВИНИ