Завтра, згідно Закону України „Про вибори Президента України”, настає останній день, коли дозволяється оприлюднювати дані соціологічних опитувань. Саме наближенням цього „дня Х” і пояснюється різка зміна результатів опитувань: чинний прем’єр, раптом став лідером перегонів, та ще й зі значним відривом, хоча ще тиждень тому він був другий.

Побавимось у відсотки.

В Україні сьогодні можна назвати три-чотири більш-менш об’єктивні організації, які проводять соціологічні опитування на політичні теми. Це – Центр Разумкова, Фонд „Демократичні ініціативи”, „Соціс” і, з певною натяжкою, Київський міжнародний інститут соціології.

Протягом всієї виборчої кампанії вони видавали приблизно однакові результати опитування, різниця в показниках яких не перевищувала статистичної похибки. Так, розрив між Ющенком та Януковичем стандартно був в межах 7-9% на користь першого.

Але на початок жовтня в даних опитувань, які проводять ці організації, почалися різкі відмінності. Так, усі зафіксували певне зростання рейтингу Януковича, що можна пояснити як підвищенням пенсій та інших соціальних виплат, так і хворобою Ющенка і відсутністю його у активній кампанії. Але ця зміна в рейтингах була у всіх служб різною. Якщо за результатами дослідження „Соцісу” та „Демократичних ініціатив”, станом на 6 жовтня різниця становила у першому турі 4,9%, у другому - 5,4% на користь Ющенка, то у КМІСу виявилися зовсім інші дані.

В другому турі результати опитування показали, що за Ющенка готові проголосувати 38,2% опитаних, а за Януковича – 37,5%. Тобто різниця була статистично незначною. А вже за тиждень КМІС показав, що Янукович перегнав Ющенка (За даними КМІС у першому турі за Януковича можуть проголосувати 34,4% українців, за Ющенка - 31%. Рейтинги другого туру, якщо в ньому будуть брати участь Янукович й Ющенко, такі: за нинішнього прем'єра готові віддати голоси 41,9% респондентів, за лідера «Нашої України» - 37,1%. Дані на 12.10.04).

Як бачимо, результати кардинально різняться. Хоча соціологи знайшли цьому пояснення. Останні опитування КМІСУ проводились на замовлення Київського центру політичних досліджень і конфліктології, який очолює радник Президента України М.Погребинський. Дана установа складала анкету за якою проводились опитування і на думку соціологів анкета вірогідно була маніпулятивною, тобто такою, що підштовхує респондента до тієї відповіді, яка потрібна замовнику. Відповідно, і достовірність результатів опитування можна поставити під сумнів. Тим більше, що їх не підтвердили інші авторитетні соціологічні служби України.

Навіщо потрібні такі маніпуляції з соціологією також є очевидним. Не маючи реальної переваги над конкурентом, штаб Януковича вирішив „намалювати” своєму респонденту „лідерство” в опитуваннях, потім прокрутити це на загальнонаціональних каналах і утвердити у суспільстві думку, що Янукович перемагає, тому ніяких фальсифікацій на його користь на виборах не буде. Для більшої переконливості залучили до цієї маніпуляції авторитетну соціологічну службу (КМІС) до якої знайшли якийсь „підхід”, що примусив пожертвувати репутацією серйозної соціологічної установи. Одного, щоправда не врахували штабісти Януковича: на минулих парламентських виборах влада також „нагинала” соціологів і ті писали „космічні” рейтинги (від 20 до 40%) для блоку „За ЄдУ”, але реальність виявилась більш прозаїчною — „За ЄдУ” заледве перетнуло 10 відсотковий бар’єр. І цього разу ситуація може бути аналогічною. За словами лідера львівських соціалістів Є.Таліпова, останні рейтинги, які лежать на столі у Кучми, зовсім не відповідають тим, які сьогодні оприлюднюються. Так, за цими рейтингами Ющенко має 31%, Мороз - 21%, Янукович - 17%, а Симоненко - 10%.

Війни соціологів місцевого масштабу.

Львівщина також не відстає від процесу забавки гри у рейтинги. Так керівники штабів двох основних кандидатів постійно заявляють про зростання рейтингів своїх лідерів, але лише штаб Ющенка може навести наукове підтвердження своїх заяв. Саме їхні дослідження подаються з необхідними атрибутами: вибірка, час проведення, структура як провела, територія опитування, основні питання, які ставились.

Згідно з останніми опитуваннями проведеними на замовлення Львівської „Нашої України” рейтинг Ющенка у Львівській області становив неповних 75%, а рейтинг Януковича досягав заледве 9%. Опитування було проведено Незалежним центром соціо-психологічних досліджень при Асоціації практикуючих психологів Львівської області з 18 по 23 вересня.

Натомість основні конкуренти Ющенка — штаб Януковича має дещо своєрідні підходи до соціології. Так практично кожної прес-конференції, які відбуваються раз в тиждень керівник штабу Януковича пан Радзієвський заявляв, що рейтинг його патрона у Львівській області зріс на 2%, не уточняючи при тому хто проводив опитування, якою була вибірка і т. ін. За останніми одкровеннями Радзієвського — рейтинг Януковича вже досяг позначки у 15%. Якщо такими темпами піде і далі, то до 31 жовтня рейтинг Януковича має перевалити за 20%. До речі, за словами Євгена Таліпова, керівника ЛОО СПУ та штабу Олександра Мороза, керівництву Львівської ОДА вже сьогодні спущено якраз таку рознарядку стосовно того, яким має бути кінцевий результат: за Януковича повинні проголосувати не менше 20%, Ющенкові дозволено віддати 65-70% голосів жителів Львівщини, а решта – 10-15% може бути розділена поміж інших кандидатів. Тому стає зрозумілим навіщо кожного тижня показувати підвищення — щоб кінцевий результат співпав з прогнозованим. Але говорити про підвищення та отримувати рознарядки це одне, а от реально досягти потрібного результату набагато важче. Тому ми візьмемось стверджувати, що вершиною можливості Віктора Федоровича на Львівщині стане 6 % і то якщо дуже пощастить.

ІА "Вголос": НОВИНИ