Оскільки український борщ внесли до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, то цієї неділі на святковому столі обов'язково має бути ця страва. І хоч різновидів борщу є дуже багато, сьогодні готуватимемо літній борщ за старовинним рецептом. Тим більше, що споживати літній борщ можна, як теплим, так і холодним. У спеку це прекрасний варіант першої страви.
Трохи історії: в Україні борщ здавна вважався символом родини: усі інгредієнти у горщику, варяться, бурлять, а потім, мліючи, передають свої аромати і смаки одне одному, стають одним цілим – багатим, наваристим, густим.
У давнину українці традиційно готували борщ на поминальний обід, вважалося, що з парою від борщу відлітає до раю душа покійника.
Існує понад 70 складених і описаних рецептів червоного борщу.
Отож готуємо один із варіатів.
Борщ літній
Інгредієнти (з розрахунку на 3 літровий баняк):
- молоді бурячки з листочками – 5 штук ;
- кріп, петрушка, квасок;
- морква, цибуля, помідори – 5 штук ;
- сметана – півсклянки;
- борошно – 1 ст.л.
- копчене м'ясо – 300г
- варені яйця.
Спосіб приготування:
У киплячу воду кинути порізані соломкою молоді бурячки з листочками та копчене м'ясо.
Туди ж одразу квасок, порізану соломкою моркву, корінець петрушки і цілу цибулю.
І поки страва вариться, дізнайтеся цікаві факти про борщ:
- Найскладнішим та найдорожчим вважається «Борщ київський». Бульйон для нього варять з яловичини, баранини та свинини, а окрім обов’язкових складників додають натуральний хлібний квас.
- На Чернігівщині готують борщ з грибними «вушками» і називають його «переяславським».
- Полтавчани борщ варять на основі курячого бульйону і обов’язково кладуть до нього традиційні для свого регіону галушки.
- На Житомирщині борщ має два різновиди: «поліський» – з в’яленими в’юнами і грибами та «коростенський» – на сухофруктах.
- Є на карті України регіон, у якому взагалі немає свого борщу, – це Закарпаття. Дуже рідко там варять борщ із самої лише картоплі та буряка, без капусти і називають його «львівським».
- Галичани в давнину готували борщ дуже ріденьким, без картоплі, тільки з буряка, приправляючи засмажкою, а для кислоти додавали вишневий чи яблучний сік.
- Першими закислювачами для борщу слугували сироватка, кисле молоко, кисла капуста, ягоди або незрілі яблука. Томатна ж заправка з’явилася в українському борщі лише в кінці XIX – на початку XX столітті, коли в Україні остаточно прижилися американські помідори.
Ми теж сквашуватимемо борщ саме помідорами.
Отже, коли овочі зм’якли, викинути петрушку і цибулю, додати варені і перетерті через сито помідори.
Окремо змішати сметану з борошном і заправити цим борщ. Посипати січеною зеленню: кріп, петрушка і цибулька зелена.
Їсти такий борщ можна і теплим, і холодним. При подачі на кожну тарілку ще даємо ложку сметани й половинку вареного яйця.
До речі, у класичний український борщ в самому кінці варіння обов’язково кладуть свіже свиняче сало, товчене з часником, сіллю і зеленню, знімають каструлю з вогню, накривають кришкою, дають борщу настоятися не менш як півгодини (чим довше, тим краще) і тільки тоді подають.
А літній борщ можна куштувати з вареною молодою картопелькою.
Смакуйте на здоров'я!
Готуйте також з «Вголосом»:
Традиційні галицькі рецепти: готуємо літні освіжаючі напої
Традиційні галицькі рецепти: полуничний чізкейк без випічки
Традиційні галицькі рецепти: готуємо смачні страви з кабачків
ІА "Вголос": НОВИНИ