Європейська Комісія (ЄК) відкрила провадження щодо Угорщини з огляду на порушення Будапештом, на думку Брюсселя, положень договору ЄС, повідомляє DW.

Це рішення стало наслідком ухвалення угорським парламентом змін до законодавства, яке ускладнює роботу закордонних вишів і, зокрема, загрожує закриттям приватному Центральноєвропейському університету(CEU).

Як заявив у середу, 26 квітня, віце-президент ЄК Валдіс Домбровскіс, уряд Угорщини формально повідомлений листом про відкриття провадження. Представник ЄК додав, що процедура тільки започаткована і може тривати кілька років.

Підставою для відкриття відповідного провадження є ухвалений в Угорщині на початку квітня закон про вищу освіту, який змінює правила функціонування закордонних вишів у країні і, зокрема, загрожує закриттям приватному Центральноєвропейському університету (CEU), заснованому американським мільярдером Джорджем Соросом. На думку Єврокомісії, ухвалені угорським парламентом зміни до законодавства порушують основні європейські принципи щодо вільного переміщення товарів, послуг, коштів та людей.

У рамках процедури стосовно порушення державами-членами правил функціонування ЄС Єврокомісія надсилає національним урядам офіційний запит з вимогою надати юридичні пояснення з того питання, яке становить її інтерес. Згодом ці пояснення можуть бути передані Брюсселем до Європейського суду, який, у свою чергу, може запровадити суворі штрафні заходи. 

Нагадаємо, ухвалений 4 квітня парламентом Угорщини документ передбачає, зокрема, заборону закордонним навчальним закладам видавати угорські дипломи без відповідної міжурядової угоди, а також робить неможливою роботу ВНЗ, які не мають відділення у своїй країні. CEU, в якому навчаються близько 1800 студентів із сотні країн, має статус приватного іноземного вишу з акредитацією в США, але він має єдине відділення - у Будапешті. Ухвалення змін до закону спровокувало масштабні акції протесту в Угорщині, на які вийшли десятки тисяч осіб.

 

ІА "Вголос": НОВИНИ