Однорічній дитині вперше в Україні пересадили шкіру від посмертного донора. Унікальну операцію провели у дитячій лікарні Святого Миколая Першого медоб’єднання Львова. Про це медики об’єднання повідомили у соцмережах.

Тема опіків нині одна з пріоритетних для України, кажуть у МОЗ.

Андрійко дістав опіки 25% шкіри: підборіддя, шиї та грудної клітки. Його мама – Наталя – відволіклась аби приготувати синочкові кашу. За мить почула крик, який не забуде ніколи. Малюк потягнув чайник за дріт і перелив на себе кип’яток. Дитя одразу доправили в опіковий блок лікарні.

В реанімації команда анестезіологів під керівництвом Яреми Безніско всю ніч намагалися стабілізувати стан однорічної дитини. І лікарям це вдалося. Однак шкіра хлопчика місцями була настільки уражена опіками, що вже не могла відновитися самостійно.

Опікові хірурги застосували до лікування Андрійка революційний для України підхід. Пересадили малюкові шкіру від посмертного донора як це десятиліттями роблять в розвинених країнах. До цього кроку в Першому медоб’єднанні Львова готувалися кілька років. На базі одного із найбільших опікових центрів створили перший в західних регіонах України Банк шкіри. Це стало можливим в тому числі завдяки змінам (торік) до закону про трансплантацію.

Однорічний Андрійко став першим малюком, чиє лікування вдалося розпочати із застосуванням донорської шкіри. І це спрацювало. Знявши верхні, уражені фрагменти тканини, опікові хірурги Леся Стрілка та Галина Шаян закрили рани донорською шкірою.

Вона не здатна прижитися і може перебувати на тілі пацієнта до кількох тижнів. Мета такої пересадки – захистити обпечені ділянки та створити максимально природні, необхідні для якнайшвидшого загоєння ран умови. І вже за кілька тижнів після цього Андрійко був готовий до наступного кроку – аутотрансплантації – закриття рани вже власною шкірою.

Створення Банків шкіри зараз актуальне як ніколи. Адже, опіки – одна із найчастіших причин травматизації військових та цивільних під час війни. Багатьох поранених доправляють саме до Львова.

Застосування донорської шкіри дає змогу закрити глибокі дефекти, найкращим чином підготувати рани до подальших операцій та значно пришвидшити процес одужання. І важливо, що відтепер завдяки трансплантації донорської шкіри наші медики можуть рятувати життя не лише дорослих пацієнтів з опіками, а й дітей з усієї України.

Донорська шкіра має низку переваг порівняно із синтетичними замінниками і сприяє підготовці рани до закриття власною шкірою. У США, наприклад, застосовують донорську шкіру для лікування вже близько 40 років з 1984-го.

Однорічний Андрійко – перший пацієнт, якому пересадили шкіру від посмертного донора – вже вдома. До своїх лікарів повертається лише на перев’язки. Далі – реабілітація. Найголовніше домашнє завдання для батьків на сьогодні – проводити вправи із Андрійком аби сповільнити ріст рубців.

Львівські хірурги з ребра пацієнта відновили йому пошкоджений палець на руці

ІА "Вголос": НОВИНИ