Святвечір – заключний день Різдвяного посту. Традиційно в цей день в їжу можна було вживати лише кутю, через це Святий Вечір, тобто вечір напередодні Різдва ще називали Багатою Кутею.

У Різдвяний святвечір до «вечірньої зорі» нічого не їдять і не сідають за стіл. Перша зірка є символом, який сповістив колись волхвам про народження Спасителя. Після її появи на небі сім'ї збираються за святковим столом, на якому за традицією стоять 12 пісних страв.

На стіл прийнято ставити 12 пісних страв за кількістю апостолів: кутя, борщ з грибами, вареники з капустою або картоплею, уха, голубці, маринований оселедець, мариновані гриби, заливна риба, тушкована капуста, квасоля, компот і пісні солодощі: пиріжки, пончики, коржики.

Прикмети та повір’я на Святвечір: Якщо на Святвечір небо рясно всіяне зорями, то в цьому році слід очікувати багатого врожаю. У надвечір’я Різдва Христового прийнято запалювати в будинку свічки або розтоплювати камін, щоб закликати в дім благополуччя і удачу. До святкової вечері не можна надягати старий одяг темного кольору, інакше рік пройде в сльозах і труднощах. За святковим столом повинно бути присутнім парна кількість людей. Якщо вона непарна, то господині ставлять одну зайву тарілку. У Святвечір необхідно вийти на вулицю і подивитися в небо. Якщо побачити падаючу зірку і загадати бажання, то воно обов’язково здійсниться.

Що заборонено робити у Святвечір: Під час вечері не можна багато розмовляти, виходити з-за столу. Хлопцю і дівчині не можна сидіти на кутах столу, щоб не залишитися без подружньої пари.

Не можна, взявши ложку в руки, знову класти її на стіл. Страви водою не запивають – тільки узваром. Поки трапеза не закінчиться, не можна виходити з-за столу, тим більше – з дому, щоб не впустити нечисту силу. Увечері в переддень Різдва не можна працювати. Перед святом необхідно прибрати в будинку, але при цьому зберегти мир і взаєморозуміння з рідними. Слід в душі пробачити всіх своїх ворогів і попросити вибачення у тих людей, яких ви, можливо, образили. Вважається, що не можна зустрічати Різдво з колишніми боргами, інакше весь рік доведеться жити в борг. У цей день не можна скупитися. У Святвечір не можна йти далеко від будинку – весь рік блукати будеш. Не можна зустрічати свято в чорному одязі. Не можна гасити вогонь в печі або каміні.

ІА "Вголос": НОВИНИ