Замок «Паланок», який розташований у Мукачеві Закарпатської області досі не перебуває у Державному реєстрі нерухомих пам’яток України.

Про це повідомляє прокуратура Закарпатської області. 

Так, прокуратура виявила бездіяльність виконкому Мукачівської міської ради. Він, попри вимоги законодавства, не забезпечив виготовлення облікової документації на замок та не подав пропозиції Департаменту культури, національностей та релігій Закарпатської ОДА про занесення замку до Реєстру. 

Понад те, всі вимоги прокуратури виконком Мукачівської міськради оскаржував у судах апеляційної та касаційної інстанції.

Попри те, постановою Верховного Суду скаргу органу місцевого самоврядування залишили без задоволення, а попередні рішення Закарпатського окружного адміністративного суду та Восьмого апеляційного адміністративного суду, які також підтримали позицію прокуратури, – без змін. 

Вже на етапі апеляційного розгляду справи посадовці міськради таки взялися за розробку необхідної документації. Наразі процес офіційного визнання замку пам’яткою національного значення ще не завершено, однак у майбутньому це даватиме правове підґрунтя для його належного захисту, збереження та утримання.

Довідка.

Замок побудований на горі вулканічного походження заввишки 68 м і посідає площу 13 930 кв. м. Точний час заснування замку невідомий, але в документах, які позначаються XI століттям, він уже згадується.

Фортеця мала потрійний захист, і в останньому (третьому) мурі розташовувався замок. У замку були також глибокі підвали в скелях, куди могло сховатися населення. Внизу біля гори розкинулась Паланка, тобто містечко, оточене палями та ровом з водою, завглибшки до 12 стоп. Навколо рову було болото. На території замку було зроблено критий вибитий в скелі колодязь, який виходив до водяного рову. 

Легенда розповідає про появу колодязя: коли в ньому виникла потреба, то князь наказав копати криницю. Хоч як довго її рили, все ніяк не могли дістатися до води. Щодня чуючи один і той же вислів: «Пресвітлий княже, води немає». Коріятович усе більше не вірив, що можна буде викопати колодязь. Аж якось одного дня до князя прийшов чорт і запропонував угоду: мішок золота в обмін за заповнення криниці водою. Але виявилося, що грошей у казні немає, тож князь не може заплатити нечистому. Князь пропонував душу, але той відмовився, вимагаючи грошей. Один з вірних лицарів Коріятовича, підслухавши розмову князя з чортом, запропонував йому обдурити того: «Федоре, мішок золота необов'язково має бути великий: маленький — теж мішок». Вкинувши у мішок дві останні золоті монети, його віддали чорту, а той, страшенно обурившись, заявив: «Все одно води не питимете», і з цими словами стрибнув у колодязь. З того часу з глибин колодязя кожного вечора чути, як на дні виє чорт через те, що його обдурили.

У березні 2008 року на території замку «Паланок» було встановлено монумент «Птах Турул».

Міфічний птах Турул, який тримав у дзьобі меч, є символом знайдення батьківщини угорським народом. За угорськими легендами, саме Турул показав дорогу через Руські ворота давнім уграм, а під час повстання куруців під керівництвом Ференца Ракоці 1703 року нібито саме Турул приніс шаблю князю. 

Монумент простояв на території замку до жовтня 2022 року. І, на решті, рішенням виконкому міськради його демонтували. На його місці планують встановити український тризуб. 

Читайте також у «Вголосі»: хто сьогодні сидітиме без світла. 

 

ІА "Вголос": НОВИНИ