Сьогодні у стінах Львівської ЛОДА відбулась презентація «Гарячої лінії» в соціальній мережі Facebook щодо мораторію на публічне використання російськомовного культурного продукту на території Львівської області.
Інциденти, які траплялись раніше на території Львова, набули чималого розголосу та знову викликали активне обговорення між мешканцями. Відтак представники міжвідомчої групи при Львівській ОДА, для ефективнішої боротьби з російськими піснями в громадських місцях, створили «Гарячу лінію у мережі Facebook.
Доєднатись до «Гарячої лінії» в соціальній мережі Facebook ви можете, натиснувши ось ТУТ
Тепер всі мешканці Львівщини можуть фіксувати порушення на камеру та ділитись на сторінці «Гарячої лінії». Водночас представники міжвідомчої групи наголошують, що, відповідно до звернень, будуть складати списки порушників. Натомість учасники спільноти ставитимуть відповідні оцінки та відгуки на сторінках закладів в соцмережах й картах. Після звернень буде залучено національну поліцію для проведення виховної роботи. Також вони попросили ЗМІ максимально висвітлювати інциденти, адже в попередні рази розголос став найкращим методом в боротьбі.
Нагадаємо, що Рішення N°745 Львівської обласної ради про введення мораторію на публічне використання російськомовного культурного продукту затвердили у вересні 2018 року. Документ ухвалили з метою захисту українського інформаційного простору після численних звернень патріотичних та ветеранських громадських організацій.
«Русскій мір» приходить туди, де є російська мова
За словами директора департаменту комунікацій та внутрішньої політики облдержадміністрації Дмитра Посипанка, на жаль, тільки минулого року розпочалась активна боротьба з російськомовним культурним продуктом. Вони проводять постійні рейди по закладах, в яких може використовуватись російськомовний культурний продукт, та пояснюють, що цього потрібно уникати.
"На жаль, ми не забезпечені законодавчими покараннями за використання російськомовного культурного продукту. Тут питання більше до законодавчого органа, щоб цю ініціативу, яка використовується на Львівщині, поширювати на всю територію України та забороняти це. Впроваджувати штрафи, вводити якісь стимули чи все, що може сприяти поширенню такої ініціативи", – каже Посипанко.
Він також наголоси, що останнім часом помітно, наскільки ефективно в напрямку популяризації мораторію працює публічне засудження закладів, які використовують російськомовний продукт. За його словами, останнє порушення було зафіксовано в закладі «Галерея лицарів», хоча міжвідомча група проінформувала керівництво про мораторій.
Як розповів член громадської організації «Традиція» та ветеран російсько-української війни Антон Петрівський, станом на зараз є унікальна можливість показати абсолютну співпрацю громадського сектора та органів державної влади щодо обмеження та викорінення російськомовного культурного продукту з публічного середовища на території Львівщини й масштабування цієї філософії на всю Україну.
"Ми часто чуємо такий пропагандистський наратив, що мораторій порушує право людей слухати музику тою мовою, якою їм би хотілось. Однак ми абсолютно забуваємо про право інших людей – не чути музику мовою окупанта в публічних місцях. Коли ухвалювали закон про заборону куріння в громадських місцях, то законодавець думав не про тих, хто курить, та їхнє здоров'я, а про тих, хто не хоче дихати цим димом. І якщо законодавець може обмежити куріння сигарет в публічних місцях, то чому законодавець не може обмежити «русскій мір», який ще більше шкодить?! Адже це шкодить не лише здоров'ю людей, а й нашій державності", – зауважив Петрівський.
Ветеран також наголосив, що такою ініціативою вже зацікавились громадські активісти з інших міст України. За його словами, практика показує, що дуже багато нормативних актів на рівні держави ухвалювали після того, коли була ініціатива з Львівщини, особливо теми, яка стосується української мови. Відтак він впевнений, що ця ініціатива через певний період буде мати державне врегулювання на рівні центральної влади.
Як зазначив голова громадської організації «Літературно-просвітницький проєкт «Дух нації» Юрій Дадак, мораторій на заборону російськомовного культурного продукту є частиною інформаційної кампанії, яка повинна донести до пересічного громадянина ті моменти, які пов'язані з небезпекою русифікації України. Адже звичайні громадяни здебільшого розглядають окупацію територій та культурну експансію як два абсолютно розділені моменти.
"Насправді «русскій мір» – це не обов'язково триколор на сільраді. «Русскій мір» буде там, де в сільському клубі буде грати російський шансон, де в сільському барі гратиме російська попса, а з колонки звичайного українського школяра буде грати російський реп. Там не потрібно вішати триколор, адже він там вже є, в їхньому інформаційному просторі", – заявив він.
Громадський активіст звернув увагу на те, що насправді зрусифікований інформаційний простір надзвичайно здешевлює російську пропаганду для українських ворогів. Тобто він створює підгрунтя, де можна вкидати інформаційні фейки та наративи, не витрачаючи додаткових коштів на їхній переклад. Як він зазначив, в сьогоднішній час це є надзвичайно важливо.
Раніше «Вголос» писав про скандал, який нещодавно спалахнув у львівському нічному клубі «Split». Як повідомляли, охорона нічного закладу вигнала звідти львів'янина через його зауваження стосовно російськомовних пісень, які лунали в караоке.
Згодом дирекція закладу висловила своє бачення того, що трапилось.
Зауважимо, що це вже не перший скандал на мовному ґрунті, який трапився у Львові за останні кілька місяців. Зокрема, як писав "Вголос", у четвер, 9 грудня, у центрі Львова молоді активісти зірвали зйомку російського ютюб-каналу «Вписка», коли ті співали російські пісні з нецензурною лексикою.
Додамо, що представники Львівської ОДА, громадськості, активісти у вівторок, 28 грудня, провели роз’яснювальну роботу серед власників, адміністративного персоналу, працівників закладів Сихівського району міста Львова. Пізніше, 14 січня, активісти та поліція ходили у рейд караоке-барами.
ІА "Вголос": НОВИНИ