Тендерні змови, звільнення медиків через затримки зарплатні та борг у 17 млн грн – так минулий рік закінчився для найбільшої дитячої лікарні заходу України. Проте значні фінансові проблеми лікарні не заважають окремим, наближеним до директорки, працівникам отримувати зарплатню цілком європейського рівня. Та чи заслужено? Спробуємо розібратись.

Як минув 2021-й рік для Львівського ОХМАТДИТу

Нагадаємо, "Вголос" уже писав про ситуацію, що виникла в ОХМАТДИТі. Зокрема про проблеми з тендерами, внаслідок яких рахунки лікарні виявились заблокованими, а також про затримки зарплатні медикам, звільнення та брак базових медикаментів, із чим стикнулась цієї осені головна дитяча лікарня заходу України. 

Відтоді, як у жовтні 2021 року, у розпал звільнень медиків через невиплату зарплатні, директорка ОХМАТДИТу пішла у відпустку напередодні запланованого звіту перед депутатами Львівської обласної ради, ситуацію вдалось стабілізувати силами колективу. Проте вже під кінець року конфлікт в ОХМАТДИТі набув нового розголосу, адже перед очікуваним звітом в облраді очільниця лікарні пішла на лікарняний. Попри те, що з'явився відкритий лист з підписами значної частини колективу лікарні, у якому обласних депутатів закликали звільнити її з посади. 

Втім, як стало відомо, попри відкритий лікарняний, Олександра Бурда регулярно приходить на робоче місце та виконує свої обов'язки у повному обсязі. Наразі в лікарні триває аудит Львівської обласної ради, результати якого мали б бути опубліковані ще у 2021 році, проте з його закінченням зволікають. З огляду на те, що, попри вимоги колективу лікарні, більшість депутатів Львівської обласної ради жорстко стала на захист директорки лікарні, можемо припустити, що затягування аудиту спричинене цілою низкою обставин. 

Позиція депутатів виглядає щонайменше дивною, адже за час свого перебування на посаді директорки Олександра Бурда жодного разу не відзвітувала перед депутатами Львівської обласної ради, хоа у договорі, на підставі якого її взяли на посаду, вказане зобов'язання робити це щонайменше раз на рік. Це факти, які дозволяють зрозуміти ситуацію в ОХМАТДИТі станом на кінець року. 

 

Проблема з зарплатою є, та не у всіх 

Зауважимо, що при роздутому штаті та затримці зарплатні сама винагорода для персоналу ОХМАТДИТу не є високою. Чи то пак – не для всього персоналу. Редакції «Вголос» у відповідь на офіційний інформаційний запит вдалось отримати інформацію стосовно сум заробітної плати у лікарні. У 2021 році в середньому лікарі отримували 8994 грн, від 6716 до 6900 грн – молодший та середній персонал, і трохи більше ніж 6500 грн – господарський персонал. 

Водночас середня зарплата самої директорки упродовж цього року становила 41 тисячу гривень в місяць, з врахуванням премій та надбавок. На умовах анонімності з редакцією поділились інформацією колеги з інших ЗМІ, за даними яких лише за вересень 2021 року, коли почались проблеми з виплатою зарплатні та була в розпалі судова тяганина з підрядником, Олександра Бурда отримала 94 523 грн. А точніше – нарахувала собі їх сама. Детальніше про це за посиланням

Окрім того, не скаржаться на суми винагороди і наближені до директорки особи, бо їхня місячна оплата за працю перевищує 1,5 тисячі доларів США. Цікаво, за яким критерієм визначають ефективність таких працівників?

 

Сімейний підряд на хлібні місця

Як вдалось з'ясувати редакції, з-поміж інших, достойну заробітну плату отримує також заступниця директорки ОХМАТДИТу з економічних питань Наталія Герус. Окрім офіційної зарплатні, яка перевищує 30 тисяч гривень, вона також працює бухгалтеркою у грантовому проєкті з ремонту актового залу та операційної, який реалізують в ОХМАТДИТі. Втілюють його, втім, уже 4-й рік, а щомісяця за свою роботу пані Герус отримує додатково ще 500 євро. 

Зрештою, можна стверджувати, що Львівський ОХМАТДИТ – це буквально сімейна справа родини Герусів, адже, окрім самої пані Наталії, досвід роботи там мала і її дочка, Христина Герус. У серпні 2021 року її призначила на посаду начальниці відділу кадрів своїм наказом директорка лікарні Олександра Бурда. Як стверджують працівники ОХМАТДИТу, попередній робочий досвід та освіта не давали підстав для призначення пані Христини на цю посаду, проте воно все ж відбулось.

Зрештою, працевлаштований в ОХМАТДИТі і чоловік заступниці директорки з економічних питань, Богдан Герус, він працює в охороні лікарні. За свідченнями працівників, одна з його функцій – збір інформації про тих медиків, які не погоджуються зі станом справ у лікарні та стилем керівництва Олександри Бурди. 

 

Робочі успіхи родини Герусів 

Очевидно, що гідна винагорода за працю є цілком правильним та позитивним явищем. Проте у випадку Львівського ОХМАТДИТу все дещо складніше, адже, як свідчать факти й слова працівників лікарні, робочі успіхи родини Герусів не є захмарними. 

Наталія Герус, окрім вищезазначених посад, обіймає місце очільниці тендерного комітету лікарні. Ситуація з тендерами в ОХМАТДИТі – це привід для окремої статті, яку ми невдовзі опублікуємо. Наведемо лише один факт. 

За грантові кошти в актовому залі ОХМАТДИТу мали встановити систему пожежогасіння. Це кошти того самого грантового проєкту, за роботу в якому Наталія Герус отримує щомісяця 500 євро додаткової зарплатні. 

Втім у технічному завданні до проєкту замість системи пожежогасіння була прописана протипожежна сигналізація. Все б нічого, якби не той факт, що у актовому залі ОХМАТДИТу вона вже була встановлена на момент складання тендерних вимог – коштом обласного бюджету Львівщини. Отже, як логічно припустити, вона залишилась на своєму місці. А куди ж поділись кошти, які мали б піти на встановлення вже наявної протипожежної сигналізації? Історія про це мовчить. 


Яблуко від яблуні?

Особливо це стосується начальниці відділу кадрів, яка, нагадаємо, є донькою заступниці директорки лікарні з економічних питань. Відомо, що вже станом на жовтень 2021 року, після двох місяців роботи, комісія Департаменту охорони здоров'я Львівської ОДА зафіксувала низку критичних порушень у діяльності Христини Герус. Зокрема, комісія виявила, що немає трудових книжок понад сотні працівників ОХМАТДИТу. 

Понад те, за 2021 рік у книгу реєстрації наказів не було внесено жодного запису. Тобто, простіше кажучи, виникає враження, що весь минулий рік лікарня не функціонувала як така. 

Та самі працівники ОХМАТДИТу головною проблемою називають відсутність Христини Герус на робочому місці, а також будь-якої робочої діяльності з її боку. Після початку роботи комісії ЛОДА у жовтні 2021 року жінка не з'являється на робочому місці, попри те, що немає офіційного наказу про звільнення. Нагадаємо, що саме в жовтні 2021-го, перед запланованим звітом, раптово у відпустку пішла й директорка лікарні Олександра Бурда. Далі буде

Ситуація з роботою тендерного комітету ОХМАТДИТу, очолюваного Наталією Герус, є непростою та широкою темою, висвітлення якої варте окремої публікації. Очікуйте її вже на початку наступного тижня. 

 

ІА "Вголос": НОВИНИ